Připravili jsme pro vás stručný přehled všech povinností a předpisů nařízení EU o bateriích 2023/1542, které začaly platit od 18. srpna 2024:
Shoda a označení CE: Nařízení, Kapitola IV
Baterie musí splňovat nové postupy pro posuzování shody a nést označení CE. Posouzení vašeho výrobku může provést tzv. oznámený subjekt, který lze vyhledat v databázi Nando na stránkách Evropské komise – EUROPA – European Commission – Growth – Regulatory policy – SMCS. Momentálně však v této databázi žádný takový oznámený subjekt v České republice bohužel nenajdeme.
Dle novely zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností, jejíž účinnost je navrhována k 1.1.2025, bude jako oznamující orgán určen Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ), který bude zodpovědný za oznamování subjektů posuzování shody a kontrolu jejich činnosti.
Do doby, než novela zákona vejde v účinnost, poskytuje Kontaktní místo pro výrobky (Product Contact Point – ProCoP) při Ministerstvu průmyslu a obchodu bezplatné poradenství ohledně uvádění výrobků na vnitřní trh EU. Bližší informace jsou k dispozici zde: ProCoP | MPO (gov.cz)
Více informací o shodě a označení CE naleznete také zde – Označení CE – jak získat osvědčení, požadavky EU – Your Europe (europa.eu)
Omezení obsahu olova: Nařízení, Příloha I
Přenosné baterie nesmí obsahovat více než 0,01 % hmotnostních olova. Tento zákaz se vztahuje i na olověné baterie určené pro pohon dětských vozítek, které dle definice nařízení EU 2023/1542 (odstavec 15 preambule) také spadají do kategorie přenosných baterií.
Pozn.: Toto omezení se do 18. srpna 2028 nevztahuje na přenosné zinko-vzdušné knoflíkové baterie.
Systémy řízení baterií (BMS): Nařízení, Článek 14
Systémy řízení baterií (BMS) musí nově uchovávat aktuální informace o technickém stavu a životnosti baterií. Tento požadavek se týká stacionárních bateriových systémů, baterií pro lehké dopravní prostředky a baterií pro elektrická vozidla. Údaje musí být snadno dostupné nejen majitelům baterií, ale i nezávislým provozovatelům a zařízením pro nakládání s odpady. To pomůže při hodnocení zbytkové hodnoty baterií a usnadní jejich opětovné použití nebo repasi.
Dokumentace k bateriím: Nařízení, Článek 12
Ke stacionárním bateriovým systémům musí být přiložena technická dokumentace, která prokazuje, že baterie splňují bezpečnostní požadavky, prošly odpovídajícími testy a obsahuje také analýzu možných bezpečnostních rizik a pokyny, jak tato rizika zmírnit. Tento dokument se bude muset aktualizovat, pokud bude baterie repasována nebo opětovně použita.
Výkonnost a životnost baterií: Nařízení, Článek 10
U nabíjitelných průmyslových baterií s kapacitou nad 2 kWh, baterií lehkých dopravních prostředků a elektrických vozidel je povinné přiložit dokument s údaji o jejich výkonnosti a životnosti. Tento dokument musí obsahovat podrobnosti o tom, jak byly tyto údaje měřeny nebo vypočítány. Výjimku tvoří baterie, které byly repasovány nebo opětovně použity, pokud se prokáže, že byly uvedeny na trh před platností těchto požadavků.