Jak správně nabíjet mobil, aby vydržel co nejdéle?

Telefon je pro nás nepostradatelným nástrojem. Ať už v soukromí nebo v práci. Život bez telefonu si dnes lze jen těžko představit. Jak telefon správně nabíjet, aby vydržel co nejdéle?

Tato základní pravidla neplatí pouze pro mobilní telefony, ale jsou stejná pro téměř všechna elektrozařízení. Ať už dobíjíte mobil, notebook, aku nářadí nebo elektrokolo. Díky těmto zásadám nejen prodloužíte životnost baterky, ale také můžete předejít jejímu poškození nebo dokonce vznícení.

Pozor na neoriginální nabíječky

Zde máme jako národ poměrně dobrou statistiku. Bezmála 60% Čechů totiž používá k nabíjení telefonu pouze nabíječku z originálního balení výrobku. Proč je to důležité?

Nekvalitní nabíječka může zničit vaše dobíjené zařízení, v horších případech naruší baterku natolik, že dojde k zahoření a následovat může i nebezpečná exploze.

Typický příklad je nákup nabíječky k mobilnímu telefonu. Značkový telefon vyjde na několik desítek tisíc korun a investice do značkové nabíječky se již zdá být zbytečnou. Opak je ale pravdou. Právě tato neatestovaná nekvalitní nabíječka vás může o nový mobil poměrně rychle připravit. Podle našeho průzkumu se zdá, že toto si v tuzemsku uvědomujeme, protože více než polovina dotazovaných používá pro dobíjení originální nabíječku.

Nenabíjejte přes noc

Necháváte mobil přes noc v nabíječce na nočním stolku? Máte notebook na nabíječce během celého dne? Tady si naše statistiky pro změnu kazíme. Tuhle chybu dělá podle průzkumu společnosti Ecobat téměř polovina Čechů.

Mobilní telefony, sluchátka, notebooky a další přístroje byste měli od nabíječky odpojit co nejdříve po jejich plném nabití. Zamezíte tím zničení baterky a prodloužíte tím i její životnost. Díky tomuto jednoduchému pravidlu zásadně ovlivníte výdrž baterky a zároveň ji chráníte před případným poškozením nebo dokonce vznícením. 

Jak nabíjet telefon

Nakupujte certifikované výrobky

Vše začíná nákupem. Elektro nakupujte vždy od certifikovaných a spolehlivých prodejců. Zkontrolujte si, že výrobek prošel řádnou kontrolou a bezpečnostními testy.

Pokud na internetu narazíte na až příliš výhodnou cenovou nabídku a k tomu navíc třeba ještě od prodejce, o kterém jste nikdy dřív neslyšeli, mějte se na pozoru.

Nekvalitní elektrozařízení bude pravděpodobně mít mnohem menší výdrž, i když se o něj budete starat. Neoficiální výrobky také mohou obsahovat baterie se škodlivými látkami, třeba i takové, které jsou u nás z dobrého důvodu zakázané. V nejčernějším scénáři se může nekvalitní baterie vznítit a ohrozit celou domácnost a vaše blízké.
 

Co dělat, když se baterka naruší?

Pokud máte pocit, že s baterkou ve vašem elektrozařízení něco není v pořádku nebo je dokonce viditelné vyboulení, baterka vydává nezvyklé zvuky, cítíte neobvyklý zápach či je extrémně horká, okamžitě ji přestaňte používat nebo nabíjet.

Baterka může být narušena a její používání je velmi riskantní. Také jakékoliv úpravy a zásahy do baterky vždy nechte na odborném personálu. Nikdy se nesnažte baterku opravit svépomocí. Další informace o tom, jak zacházet s poškozenými bateriemi najdete zde.

Jste výrobce nebo distributor baterií a nejste ještě zaregistrovaní v našem systému?
Registrujte se online.

Další články