Základní členění baterií pro účely vykazování, které se týká vás – výrobců, je poměrně logické.

      • účel (běžné spotřební baterie, speciální baterie – hranaté (prizmatické) baterie, válcové baterie, knoflíkové baterie; také rozlišujeme baterie primární (nedobíjecí) a sekundární (dobíjecí))
      • hmotnost
      • chemické složení

Zákonné členění baterií se netýká výrobců, ale firem, které baterie třídí a recyklují. Se základním dělením úzce souvisí, přesto ale funguje trochu jinak. Zákonné členění se neustále mění s tím, jak se baterie a možnosti jejich následného zpracování vyvíjejí.

Členění baterií v Ecobatu

Přenosné

Mezi přenosné baterie patří běžné spotřební baterie, jako jsou například tužkové baterie všech velikostí nebo knoflíkové baterie. Dále sem patří speciální baterie do 1 kg, což jsou nejčastěji baterie mobilů, tabletů, notebooků a podobné elektroniky. Také ale baterie drobných domácích spotřebičů nebo například aku-vrtačky.

Průmyslové

Průmyslové baterie jsou speciální baterie určené k průmyslovému nebo profesionálnímu použití a baterie elektrovozidel od 1 do 25 kg. Sem patří elektromobily, elektrokola, ale také některé větší domácí spotřebiče nebo sekačky na trávu. Do průmyslových baterií spadají i speciální baterie s váhou nad 25 kg a to fotovoltaické baterie a baterie ve velkých průmyslových strojích, jako je například elektroještěrka nebo jeřáb.

Automobilové

Automobilové baterie jsou startovací baterie a baterie osvětlení a zapalování. Startovací baterie dělíme do dvou kategorií podle váhy: pod 25 kg a nad 25 kg.
Ne se všemi elektrozařízeními je to jednoduché. Například u právě zmiňovaných automobilů totiž najdeme všechny tři druhy baterií pohromadě: startovací automobilovou baterii, průmyslovou hlavní autobaterii a v klíčkách knoflíkovou přenosnou baterii.